Būrīši mazajiem dobumperētājiem putniem

Izliekot būrīšus mežos, parkos, dārzos un lauku sētās, kur trūkst ligzdošanai piemērotu vietu – koku dobumu, mēs nodrošinām dobumperētājus putnus ar papildu ligzdvietām.

Dobumperētāji putni barībā izmanto galvenokārt kukaiņus, tajā skaitā skuju un lapu koku kaitēkļus. Izliekot būrīšus mežsaimniecībai kaitīgo kukaiņu apdraudētās mežaudzēs, ir iespējams izvairīties no dabai kaitīgo ķīmisko vielu lietošanas meža aizsardzībā.

Savukārt pilsētās un citās apdzīvotās vietās būrīšu izlikšana cilvēkiem dod iespēju piesaistīt putnus savām mājām un iepazīt tos tuvāk.

 

Būrīšu izgatavošana, izvietošana, tīrīšana

 

Kas jāievēro, izgatavojot būrīšus?

 

  • Būrīši jāizgatavo no sausiem dēļiem (no mitriem dēļiem gatavoti būrīši izžūstot kļūst šķirbaini). Dēļu biezums: 2–2,5 cm. Dēļi nedrīkst būt ēvelēti, jo tas var apgrūtināt mazuļu izkļūšanu no būrīša.
  • Lai būrītis kalpotu ilgāk, tā jumtiņu ieteicams nosegt ar skārdu vai ruberoīdu.
  • Būrīša dibens vienmēr jāienaglo starp sienām, nevis no apakšas. Ja būra dibens pienaglots no apakšas, būrī uzkrājas mitrums, tas sāk pūt un būra dibens ar laiku var nokrist.

Aizsardzība pret postītājiem

Būrītim jābūt izgatavotam tā, lai perējums būtu pasargāts no ligzdu postītājiem – plēsīgajiem zvēriem (mežā – caunām, dārzā – kaķiem). Mazu izmēru būrīšos cauna vai kaķis iekļūt nevar, tāpēc tie savu laupījumu izvelk pa skreju ar ķepu vai norauj būrīša jumtu. Lai dzīvnieks nevarētu sasniegt ligzdu pa skreju, būrītim nepieciešama vismaz 6 cm gara ārējā laipiņa. Jumtiņam jābūt labi nostiprinātam. Mežos, kur būrīši bez nodrošinājuma izlikti lielā skaitā, caunas apstaigā tos un izposta perējumus citu pēc cita. Tādējādi būrīšu izlikšana rada putniem vairāk zaudējumu, nekā labuma. Jauni būrīši parasti ir gaiši un plēsējiem viegli pamanāmi, tāpēc tos būtu vēlams viegli apdedzināt vai apstrādāt ar antiseptiskiem šķidrumiem, piemēram, erlītu (tas arī paildzinās būrīšu mūžu).

caunas_postijums_ilze_vilks

Caunas izēsts būrītis.

Foto: Ilze Vilks

Tīrīšana

Dobumperētāji putni nekad neizmanto ligzdošanai veco ligzdu. Atšķirībā no mājas strazda, kas pavasarī izmet no būrīša veco ligzdas materiālu, sīkie dobumperētāji putni (zīlītes, melnais mušķērājs) būrīšus netīra, bet būvē jaunu ligzdu virsū vecajai. Tādējādi pēc vairākiem gadiem būrītis ir pilns ar ligzdu materiāliem. Ligzda, kas uzbūvēta virs vienas vai vairākām vecajām ligzdām, ir vieglāk sasniedzama ligzdu postītājiem, tādēļ katru gadu (septembrī–novembrī) būrīši ir jāiztīra (jāizmet viss ligzdas materiāls, kas atrodas būrītī).

Vienlaikus ar tīrīšanu nepieciešamības gadījumā var veikt arī būrīšu defektu novēršanu (jumtiņa nomainīšanu u.tml.). Parasti vecajos ligzdu materiālos savairojas putnu parazīti, tādēļ ir ieteicams rudenī tīrīt ne tikai sīko dobumperētāju, bet arī citu putnu būrīšus.

buritis_oskars_keiss

Lai būris kalpotu ilgi, tas regulāri jāapskata un jāremontē.

Foto: Oskars Keišs

Izlikšana

Vislabāk putnu būrīšus izlikt jau rudenī, kad ligzdošanas teritorijas aizņem pie mums pārziemojošie dobumperētāji. Ja rudenī būrīšus izlikt nav iespējams, tos jāizliek pēc iespējas agri pavasarī (martā, aprīļa sākumā).

Vislabāk būrīti pie koka piestiprināt ar naglām. Šāds stiprinājums būs pietiekami drošs un nodarīs vismazāko kaitējumu kokam. Būrīti var arī iekārt koka zarā ar stiepli. Nav ieteicams būrīti piesiet ar stiepli ap koku, jo tad stieple ieaug kokā, vai pārtrūkst, kokam augot.

Būrīša skreju vislabāk vērst uz austrumiem, dienvidaustrumiem vai ziemeļaustrumiem. Skreju vēlams vērst pret klajāku vietu, tai ir jābūt neaizsegtai no koku zariem.

Būrīša piestiprināšanas augstums sīkajiem dobumperētājiem putniem – 2–4 m. Būrīšus, kas piestiprināti zemāk, viegli varēs sasniegt garāmgājēji, traucējot putnu ligzdošanu.

burisu_izliksana_ilze_vilks

Foto: Ilze Vilks